چاپ        ارسال به دوست

دیدار از نخستین نیروگاه برق تهران

نیروگاه برق آلستوم 60 ساله شد

احمد مسجد جامعی، در برنامه تهرانگردی به منطقه 2 رفت و در بخشی از این برنامه از نیروگاه برق آلستوم (طرشت) بازدید کرد. این نیروگاه نخستین نیروگاه برق تهران بوده و به 60 سالگی رسیده است.
 
او پس از بازدید از این نیروگاه با اشاره به قدمت این نیروگاه اظهار داشت: این نیروگاه، یکی از قدیمی ترین نیروگاه های برق کشور است که در سال 1333 در 5 کیلومتری تهران احداث شده است.
 
رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه برق این نیروگاه با کیفیت و توان مطمئن در سطح شهر توزیع می‌شود و از تولید و توزیع برق به گونه ای پشتیبانی می کند که نوسان برق نداشته باشیم، افزود: فعالیت دیگر این نیروگاه در زمینه سیمولاتور است که مهندسانی از کل نیروگاه های کشور برای آموزش به این مرکز مراجعه می کنند و تحت آموزش قرار می گیرند.
 
مسجد جامعی تاکید کرد: سیمولاتور از جهت کاهش آمار حوادث و خسارات ناشی از آن و همچنین صرفه جویی در هزینه، اهمیت زیادی دارد.
 
او با اطمینان دادن به شهروندان منطقه 2 تصریح کرد: این نیروگاه با رعایت استانداردهای زیست محیطی و استفاده از سوخت مناسب نه تنها هیچ خطری از جهت آلایندگی جوی ندارد، بلکه با داشتن 14 هکتار فضای سبز مشجر از مجموع 17 هکتار مساحت این نیروگاه، یکی از ریه‌های این منطقه از تهران محسوب می شود.
 
رئیس شورای شهر تهران گفت: این نیروگاه در کنار تامین برق منطقه، آب مازاد خود را برای آبیاری فضای سبز منطقه 2، به شهرداری می دهد و تامین بخشی از آب فضای سبز منطقه را بر عهده دارد، در ضمن آنکه فعالیت های گسترده فرهنگی ورزشی این نیروگاه نیز قابل تقدیر است.
 
احمد مسجد جامعی همچنین به تابلوهای برق 230 کیلووات در سطح شهر اشاره و تاکید کرد: پیش از این طرحی را در نیروگاه صدر انجام دادیم و برای حفظ زیبایی شهر، تابلوهای برق را از سطح به زیر زمین انتقال دادیم و در این منطقه نیز، 90 درصد این کار انجام شده و ظرف 15 روز آینده، این طرح در سطح منطقه 2 به پایان می رسد و به زیبایی شهر کمک می کند.
 
رئیس شورای شهر همچنین از قول کارشناسان و رئیس نیروگاه برق آلستوم گفت: این نیروگاه 60 سال پیش همزمان در ایران و چند کشور دیگر جهان مثل کشور مصر احداث شده اما در کشورهای دیگر پس از 25 سال بهره برداری، کارایی اولیه خود را از دست داد و تنها نیروگاهی که همچنان با توان حداکثری فعالیت می کند همین نیروگاه است که به همین دلیل از طرف شرکت سازنده (آلستوم فرانسه) مورد تقدیر قرار گرفته است.
 
نیروگاه برق آلستوم که امروز در محله طرشت و خیابان ستارخان واقع شده است روزگاری در 5 کیلومتری تهران بوده اما اینک در میان بافت تجاری و مسکونی جا خوش کرده و البته به خوبی خود را با این مسئله تطبیق داده است.


١٠:٣٩ - يکشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٤    /    عدد : ٢٣    /    تعداد نمایش : ٤٧٤٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج